C3H5(NO3)3 D= 1.60g/mL, molar mass =227.10g/mol
4C3H5(NO3)3(l) --> 6N2(g) + O2(g) +12CO2(g) +10H2O(g)
mass = 50.0 x 1.60=80.0 g
moles = 80.0 / 227.10=0.352
moles N2 = 0.352 x 6/4=0.528
moles O2 = 0.352/4=0.0880
moles CO2 = 0.352 x 12/4 =1.06
moles H2O= 0.352 x 10/4 =0.880
total moles = 2.56
V = 22.4 x 2.56=57.3 L
Copyright © 2024 ANSWERS.MX - All rights reserved.
Answers & Comments
Verified answer
mass = 50.0 x 1.60=80.0 g
moles = 80.0 / 227.10=0.352
moles N2 = 0.352 x 6/4=0.528
moles O2 = 0.352/4=0.0880
moles CO2 = 0.352 x 12/4 =1.06
moles H2O= 0.352 x 10/4 =0.880
total moles = 2.56
V = 22.4 x 2.56=57.3 L